+48 514 099 888  
biuro@polcom.edu.pl

41-800 Zabrze
ul. de Gaulle'a 65

kategoria BE
Prawo jazdy kategorii B+E

Jaka przyczepa dla osób z prawem jazdy kategorii B ?

Przepisy drogowe pozwalają na prowadzenie pojazdu samochodowego z przyczepą osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B. Przepis ten wyznacza jednak surowe zasady, które określają, do jakiej wagi zestawu taki dokument będzie wystarczający. Otóż prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenie samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej do 750kg (przyczepa lekka) przy czym ciężar samochodu z załadowaną przyczepą nie może przykroczyć 4250kg !. Ciężar samej przyczepy nie może być natomiast większy niż 750kg po załadowaniu. Informacje jaką przyczepę możemy ciągnąć danym pojazdem znajdziemy na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego samochodu, który będzie napędzał zestaw.

Kod B96
Sposobem na umożliwienie sobie legalnego ciągnięcia samochodem osobowym przyczepy, która wraz z załadunkiem waży więcej niż 750kg (przyczepa ciężka) jest zdobycie uprawnienia B96. Takie kwalifikacje dają nam możliwość złożenia zestawu ważącego do 4250kg, przy czym ciężar samochodu musi być większy o 33% od ciężaru załadowanej przyczepki. Aby zdobyć uprawnienie B96 nie jest niezbędne ukończenie kursu - wystarczy zgłosić się do wydziału komunikacji, założyć Profil Kandydata na Kierowcę oraz zgłosić do ośrodka WORD w celu ustalenia terminu egzaminu.

Kategoria B+E

Osoby, które potrzebują poruszać się zestawem pojazdów przekraczających powyższe kryteria, będą potrzebowały zwiększyć swoje kwalifikacje i uzyskać prawo jazdy kategorii B+E. Taki dokument umożliwia kierowanie zestawu o dopuszczalnej masie całkowitej do 7 t.

I jeszcze jedna ważna informacja - prowadząc zespół pojazdów, których DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita) przekracza 3500 kg jesteśmy zobowiązani zakupić i mieć ważny system poboru opłąt e-TOLL !